Elektroninis paštas

Kiekvienam iki kraujo pažįstama frazė, pavadinimas ar paprasčiausiai gausus  komunikacijos šaltinis. Nusprendžiau panagrinėti šią temą, nes kaip dažnai būna, jog apie vos ne kasdien naudojamą dalyką mažiausiai žinome. Paskaitaliojus kelis šaltinius tikrai atsirado pora negirdėtų faktų ar šiaip įdomių dalykų, kuriuos čia vėliau ir pateiksiu.

Elektroninis paštas (El. paštas) yra būdas kurti, siųsti ir gauti žinutes per elektronines komunikavimo (ryšio) sistemas.

Ilgiau pamąsčius, dabar net sunku, kur nors užsiregistruoti nepateikiant savo duomenų – pirmoje vietoje pašto tam, kad su jumis būtų susisiekta bet kur ir bet kada ir, kad, be abejo, gautumėt dauuuug spamo. Taigi elektroninis paštas tampa būtina priemone dalyvauti internetinėje erdvėje.

Šiandieninėje visuomenėje elektroninis paštas viena iš pagrindinių bendravimo ir duomenų perdavimo priemonių. Elektroniniu paštu galima siųsti elektroninius laiškus (pranešimus) bet kuriam interneto naudotojui, turinčiam elektroninio pašto adresą. Laiško gavėjas laišką gauna praktiškai tuo pat metu, kai jis išsiunčiamas – tai yra be galo patogu ir gana patikima, mano manymu. Gautas laiškas yra saugomas gavėjo interneto paslaugų teikėjo ISP serveryje iki tol, kol jis jį pasiima į savo kompiuterį.

Pašto dėžutė (ang. Mailbox) — vieta pašto serveryje elektroniniams laiškams laikyti, paskirta elektroninio pašto abonentui (ang. subscriber) jam registruojantis pas interneto paslaugų teikėją ISP (ang. Internet Service Provider).

Elektroninio pašto adresas (ang. e-mail address) — adresas, kuris suteikiamas elektroninio pašto abonentui. Elektroninio pašto adresą sudaro dvi dalys, atskirtos ženklu @. Kairėje ženklo pusėje rašomas abonento (vartotojo) vardas, dešinėje — pašto serverio  vardas atskirtas tašku nuo šalies adreso, kurie vienareikšmiškai identifikuojantis abonentą tame serveryje.

Elektroninio pašto adreso formatą user@host pasiūlė P.Tomilson. 1980 m. jį patvirtino pasaulinė standartų organizacija ISO.

Kiekvienas elektroninio pašto adresas yra unikalus, sudaromas naudojant tik lotyniškas raides ir turi būti naudojamas toks, koks duotas.  Savavališkas elektroninio adreso pakeitimas — papildomų tarpų įdėjimas, linksnio pakeitimas ir kiti pan. veiksmai padaro adresą beverčiu — tokie laiškai adresato nepasiekia. Smagu yra tai, kad kiekvienas gali susigalvoti savo išskirtinį ir unikalų slapyvardį (kuris eina prieš @..com).

Elektroninio pašto abonentas gali skaityti arba paimti iš pašto dėžutės laiškus pateikęs registravimosi duomenis — abonento vardą (ang. User Name) ir slaptažodį (ang. Password).

Rašant laiškus standartizuotoje formoje reikia užpildyti tam tikrus laukus:

  • From: siuntėjo elektroninio pašto adresas
  • To: gavėjo elektroninio pašto adresas
  • Subject: laiško tema
  • Cc: laiško kopijų gavėjo adresai
  • Date: laiško išsiuntimo data
  • Attachments: laiško priedai (tai gali būti tik rinkmenos).

Elektroniniame laiške ir tiesioginiame interneto pokalbyje bendravimo nuotaikai, emocijos išreikšti išreikšti galima naudoti sutartinius ženklus — šypsenėlės (ang. Smileys) bei angliškų frazių santrumpas. Jos yra laikomos tarptautinėmis todėl jus supras ne tik Lietuvoje, bet ir betkurioje pasaulio šalyje. Tokius ir panašius ženklus naudojame ir mobiliajame telefone. Čia pateikiami dažniausiai naudojami sutartiniai ženklai:

🙂        šypsena

:-/         kreiva šypsena

🙂        šelmiška šypsena

😦        liūdesys

😡        bučinys

😮        nustebimas

😀        juokas

(:-&       pyktis

:’-(        verkimas

:-@)      kiaulė

😯       nuostabos šūksnis

Tiek informacijos šiam kartui.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: