Fraktalinis menas

Apie fraktalus  galima pasakyti tiek, jog tai yra sunkus geometrinis darinys, kurio atskiri fragmentai yra panašūs arba identiški visumai arba kitiems fragmentams. Pagrindinė fraktalų bendra savybė yra panašumas į save, t. y. išdidinta maža geometrinės struktūros dalis atrodo identiška didesnei daliai. Fraktalo geometrinės charakteristikos yra nepakankamai nuoseklios, dėl to negali būti nusakomos įprasta Euklidinės geometrijos kalba. Prancūzų – Amerikiečių matematika Benoit Mandelbrot1975 m. pastarojo reiškinio apibūdinimui pritaikė Lotynų kalbos žodį fractus (liet. suskaldytas). Fraktalinių darinių savybių tyrimas matematikoje iškėlė naujus klausimus ir sukūrė taip vadinamą matavimų teoriją, susijusią su objektų matavimu.

Fraktalų savybėmis pasižymintys objektai buvo pastebėti gamtoje ir nuo seno naudojami figūratyviniame vaizdavime. Tradicinė afrikietiškų dirbinių puošyba yra vienas būdingiausių pastarojo vaizdavimo pavyzdžių.

Atrodžiusi vien loginiu ir estetiniu užsiėmimu fraktalų teorija apie 2000 m. susilaukė ir konkretaus pritaikymo – mažinant mobiliųjų telefonų dydį buvo pasiūlyta telefono viduje montuoti fraktalo pavidalo antenas, kurios pasirodė ne mažiau efektyvios už išorines. Taip pat fraktalų savybė atkartoti save pačius buvo pritaikyta paveikslėlių glaudinimui ir dabar naudojama persiunčiant palydovų nuotraukas atgal į Žemę.

Patys fraktalai yra tikrai nuostabūs, estetiški dariniai. Visi, kuriuos esu mačius, įspūdingi, spalvingi ir tikrai puikiai atspindintys pasikartojimo teoriją. Tai tarytum nauja šaka, kuri skirta kurti įvairiausius raštus bei ornamentus pasitelkiant kompiuterio pagalbą bei tam tikrą matematikos išmanymą.

Klasifikavimas:

  • Tikslus savipanašumas – stipriausio tipo savipanašumas. Fraktalas atrodo identiškai, nepriklausomai nuo mastelio. Tokio tipo fraktalai dažniausiai gaunami naudojant iteracines funkcijas.
  • Apytikslis savipanašumas – atskiros tikslaus savipanašumo formos, kai fraktalas turi dalinį (bet ne identišką) savipanašumą esant skirtingam masteliui. Tokio tipo fraktalai būna sukonstruoti naudojant rekurentinius ryšius.
  • Statistinis savipanašumas – silpniausio tipo savipanašumas. Šiam tipui priskiriami atsitiktiniai fraktalai.

———————————

Šitie  įspūdingai gražūs:

http://www.enchgallery.com/fractals/fracthumbs.htm

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: