Duomenų bazės

Galiausiai ir paskutinis mano įrašas – pasirinkau atrodo labai elementarią temą, tačiau informacijos ja ganėtinai nemažai, tačiau perdaug išsiplėsti nenoriu, tai bedrai keletas faktų.

Duomenų bazė yra organizuotas (susistemintas, metodiškai sutvarkytas) duomenų rinkinys, kuriuo galima individualiai naudotis elektroniniu ar kitu būdu. Nors terminas kilo kompiuterių pramonėje, dabartinės vartojimo prasmės ribos praplėstos ir EU Database Directive (kurianti duomenų bazių intelektualinės nuosavybės teises) apima ir neelektronines rūšis. Vertėtų paminėti, jog trumpinys yra DB. Taigi šis terminas „duomenų bazė” atsirado XX amžiaus 6-ojo dešimtmečio pabaigoje, tačiau ir šiuo metu vis dar įvairiai apibrėžiamas. Yra kelios DB sampratos. Pagrindinės yra dvi.

  1. DB – tai kartu saugomų ir susijusių duomenų, skirtų apdoroti kompiuteriu, visuma. Duomenys atitinka realaus pasaulio tam tikros – skirtos automatizuoti – dalies (taikymo srities) modelį. Duomenų pavyzdžiai: bibliotekos kartoteka, telefonų abonentų knyga, pirkėjų užsakymų registracijos žurnalas ir kt. Duomenys saugomi ir apdorojami ne bet kaip, o laikantis tam tikrų susitarimų, taisyklių. Kitaip tariant, duomenys tam tikru būdu sutvarkyti (priešingu atveju nebūtų DB). Reiktų skirti vadinamąjį fizinį ir loginį duomenų organizavimą. Pirmasis nurodo duomenų fizinio išdėstymo būdus kompiuterio atmintyje, o antrasis – duomenų struktūros vaizdavimą – modelį, reikalingą vartotojams.

Duomenims, saugomiems DB, būdingos šios savybės:

  • integruotumas (Duomenų integruotumas reiškia, kad visi duomenys kaupiami ir saugomi kartu nustačius jų tarpusavio ryšius. Taip saugomus duomenis dažniausiai naudoja ne vienas, o keli vartotojai.);
  • nepertekliškumas (Duomenys saugomi vengiant jų dubliavimo. Kai yra pertekliškumas, t.y. kelios duomenų kopijos, joms veltui eikvojama atmintis, o modifikuojant duomenis tenka kelis kartus naudoti tas pačias atnaujinimo operacijas. Be to, kai duomenų kopijos atitinka skirtingas atnaujinimo stadijas, tai gali iššaukti prieštaringos informacijos pateikimą.);
  • nepriklausomumas (Duomenų nepriklausomumas reiškia, kad duomenų apdorojimo taikomosios programos nesikeičia modifikuojant duomenis.).

2. Antroji DB samprata yra platesnė, ji apima ne tik tvarkingai saugomus duomenis, bet ir programinę įrangą, skirtą duomenų bazėms kurti ir įvairiais būdais apdoroti.

Taigi toks mano paskutinysis įrašas. Dėkui visiems skaičiusiems, buvo tikrai įdomu ir naudinga asmeniškai man tai tikrai!

2 atsakymai to “Duomenų bazės”

  1. Vat apie duomenų bazes ne kažką žinojau, sudomino.

  2. man visai patiko straipsnis, padėjo prisiminti kai kuriuos dalykus apie duomenų bazes

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: