Kompiuterių tipai ir klasifikacija

Dabar nusprendžiau kiek pasidomėti kompiuteriais ir tuo, kaip jie yra skirstomi, nors tai gal ir daugumai bus girdėta, tačiau aš tikiuosi, kad kam nors ši informacija tikrai bus naudinga. Nors gal tai ir neskambės labai netikėtai ar negirdėtai, tačiau dabartiniai kompiuteriai skirstomi į superkompiuterius, didžiuosius kompiuterius, minikompiuterius, asmeninius, nešiojamuosius, tinklo, žaidimų, buitinius bei kišeninius kompiuterius – iš tiesų, šissąrašas gan nemažas.

Kompiuteriai yra mašinos, atliekančios užduotis ar skaičiavimus pagal instrukcijų rinkinį arba programas. Pirmieji visiškai elektroniniai kompiuteriai, sukurti 1940 m., buvo didžiulės mašinos, kurioms veikti buvo būtinos žmonių komandos. Palyginti su šiomis ankstyvosiomis mašinomis, šiandieniniai kompiuteriai yra stulbinantys. Jie ne tik tūkstantį kartų greitesni, bet taip pat telpa ant stalo, ant jūsų kelių ar net jūsų kišenėje.

Kompiuteriai veikia sąveikaudami su aparatūra ir programine įranga. Aparatūra reiškia kompiuterio dalis, kurias galite matyti ir liesti, įskaitant kompiuterio korpusą ir viską, kas yra jame. Svarbiausia aparatūros dalis yra smulkus stačiakampis lustas, esantis kompiuteryje ir vadinamas pagrindiniu vienetu (CPU) arba mikroprocesoriumi. Tai kompiuterio „smegenys“—dalis, pateikianti instrukcijas ir atliekanti skaičiavimus. Aparatūros elementai, pvz., monitorius, klaviatūra, pelė, spausdintuvas ir kiti komponentai, dažnai vadinami aparatūros įrenginiais arba įrenginiais.

Programinė įranga reiškia instrukcijas arba programas, kurios nurodo aparatūrai, ką daryti. Žodžių apdorojimo programa, kurią galite naudoti norėdami rašyti raides kompiuteryje, yra programinės įrangos tipas. Operacinė sistema (OS) yra programinė įranga, valdanti kompiuterį ir prie jo prijungtus įrenginius. Dvi gerai žinomos operacinės sistemos yra Windows ir operacinė sistema Macintosh. Jūsų kompiuteris naudoja operacinę sistemą Windows.

Kompiuterių tipai:

  • Superkompiuteriai – patys galingiausi informacijos apdorojimo įrenginiai, galintys per vieną sekundę atlikti kelias dešimtis milijardų operacijų, atmintyje laikyti milžiniškus informacijos kiekius.

  • Didieji kompiuteriai (mainframes) – skirti didelės apimties skaičiavimams ir dideliam vartotojų skaičiui aptarnauti. Pagal skaičiavimo galimybes jie maždaug šimtus kartų nusileidžia superkompiuteriams. Naudojami stambiose organizacijose.


  • Minikompiuteriai – skirti vidutinės apimties skaičiavimams, nedideliam vartotojų skaičiui aptarnauti. Naudojami nedidelių organizacijų darbe.
  • Asmeninis kompiuteris (AK) – skirtas vienam vartotojui (vienai darbo vietai).

Asmeninis kompiuteris arba AK, kaip jau buvo minėta,  yra sukurtas naudoti vienam asmeniui vienu metu. Toliau bus gilinamąsi į įvairių asmeninių kompiuterių rūšis: staliniai kompiuteriai, nešiojamieji kompiuteriai, kišeniniai kompiuteriai ir Tablet PC:

  • Staliniai kompiuteriai sukurti naudoti prie stalo. Jie paprastai yra didesni ir galingesni nei kitų tipų asmeniniai kompiuteriai. Staliniai kompiuteriai sudėti iš atskirų komponentų. Pagrindinis komponentas, vadinamas sistemos vienetu, dažnai yra stačiakampis korpusas, laikomas ant stalo arba po juo. Kiti komponentai, pvz., monitorius, pelė ir klaviatūra, jungiami prie sistemos vieneto.
  • Nešiojamieji kompiuteriai yra lengvi mobilieji AK, turintys ploną ekraną. Dažnai dėl mažumo jie dažnai vadinami užrašų kompiuteriais. Nešiojamieji kompiuteriai gali veikti su akumuliatoriais, todėl galite nešiotis juos visur. Kitaip nei staliniai kompiuteriai, nešiojamieji kompiuteriai turi pagrindinį procesorių, ekraną ir klaviatūrą viename korpuse. Ekranas, kai jis nenaudojamas, užlenkiamas ant klaviatūros.
  • Kišeniniai kompiuteriai, dar vadinami asmeniniais skaitmeniniais asistentais (PDA), yra akumuliatoriais maitinami kompiuteriai, pakankamai maži nešiotis beveik visur. Net jei jie nėra tokie galingi kaip staliniai ar nešiojamieji kompiuteriai, kišeniniai kompiuteriai naudojami planuojant paskyras, išsaugant adresus ir telefono numerius, taip pat žaidžiant žaidimus. Kai kurie turi daugiau papildomų galimybių, pvz., jais galima skambinti ar pasiekti internetą. Vietoje klaviatūros kišeniniai kompiuteriai turi liečiamuosius ekranus, kurie naudojami pirštu arba pieštuku (pieštuko formos rodomuoju įrankiu).
  • Tablet PC yra mobilieji AK, turintys tiek nešiojamųjų, tiek kišeninių kompiuterių funkcijų. Kaip ir nešiojamieji kompiuteriai, jie yra galingi ir turi įtaisytąjį ekraną. Kaip kišeniniai kompiuteriai, jie leidžia rašyti pastabas ar piešti paveikslėlius ekrane, dažnai su kompiuterio – bloknoto pieštuku vietoje pieštuko. Taip pat jie gali konvertuoti jūsų rankraštį į įvestą tekstą. Kai kurie Tablet PC turi „pakeičiamą“ ekraną, kuris pasisuka ir išsiplečia, kad atsidengtų klaviatūra, esanti apačioje.

2 atsakymai to “Kompiuterių tipai ir klasifikacija”

  1. Girdėta, tačiau ne iki galo išnagrinėta.:) naudinga pasidomėti kiekvienam.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: